Transpozony publikacyjne

 

 

Jak istotne jest poświecenie czasu na sprawdzenie publikacji pod kątem niespójności, błędnych informacji czy powielań w cytowaniach niech służy przykład z roku 2017.

W trakcie czytania pracy naukowej Holenderski statystyk Pieter Kroonenberg natknął się na cytowanie artykułu, który nigdy nie został napisany. Interesującym jest fakt, że ten nieistniejący artykuł został cytowany w ponad 400 artykułach naukowych! Dotyczy to pracy autorstwa Van der Geer, J., Hanraads, J.A.J., Lupton, R.A., 2000.

  • Van der Geer, J., Hanraads, J.A.J., Lupton, R.A., 2000. The art of writing a scientific article. J Sci. Commun. 163 (2) 51–59. [The journal name can also be found with its full title Journal of Science Communications]

 Co ciekawsze, Journal of Scientific Communications nie istniał, podobnie jak nigdy nie ukazała się praca Van der Geera pod tym tytułem. Zadano sobie pytanie, dlaczego niestniejąca praca została tak często cytowana. Okazało się, że 90% cytatów dotyczyło materiałów z konferencji. Po dokładniejszym zbadaniu niektórych artykułów stwierdzono, że część cytowań została napisana przez autorów słabo znających angielski i edycja materiałów konferencyjnych była minimalna. Pozytywną stroną całej sytuacji jest fakt, że jest to publikacja niestniejąca. Gdyby była to istniejąca publikacja, błędy mogłyby mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Czterysta niedokładnych cytatów może być kroplą w morzu setek tysięcy publikacji. Jednak dla wielu indywidualnych autorów czterysta cytatów może stanowić różnicę między przeciętnym a dobrym wynikiem cytowania lub znalezieniem pracy lub jej brakiem. Dlatego tak ważne jest, aby przed wysłaniem publikacji starannie sprawdzic pracę.

Wiecej tutaj: https://harzing.com/publications/white-papers/the-mystery-of-the-phantom-reference

T|P|G