Spacje nierozdzielające

Spacje nierozdzielające (ang. non-breaking spaces, no-break, non-breakable, hard or fixed spaces): jak sprawdzić coś, czego nawet nie widać

Spacje nierozdzielające to znaki, które wyglądają dokładnie jak zwykłe spacje. Różnica między spacją nierozdzielającą a spacją zwykłą polega na tym, jak jest traktowana, jeśli zdarzy się, że na końcu wiersza tekstu oddzielone zostaną dwa słowa.

 

Dla przykładu:

Edytory tekstu (a także przeglądarki i inne oprogramowanie) automatycznie zakładają, że każda spacja między słowami, liczbami lub innymi znakami jest potencjalnie bezpiecznym miejscem do rozpoczęcia nowego wiersza lub strony. Spacja nierozdzielająca jest inna, ona działa jak magnes, utrzymując słowa lub znaki połączone po obu stronach spacji, zapobiegając oddzieleniu ich przez podział wiersza.

W większości przypadków to nie my decydujemy czy chcemy użyć spacji nierozdzielającej, to decyzja zapisana w naszym edytorze stylu.

Jak dodać spacje nierozdzielające: Ctrl + Shift + Spacja

Alternatywnie możesz wybrać opcję „Spacja nierozdzielająca” z menu Wstaw> Znaki specjalne.

Spacje nierozdzielające mają taką samą szerokość jak zwykłe znaki spacji, więc ich obecność nie jest oczywista. Aby móc je zobaczyć, musisz upewnić się, że pokazujesz znaczniki akapitu i wszystkie inne formatowania w dokumencie. Aby to zrobić, kliknij ikonę „¶” (pilcro), aby wyświetlić ukryte formatowanie (lub naciśnij klawisze Shift + F1, aby wyświetlić formatowanie na pasku bocznym). Po wyświetleniu całego formatowania wszelkie spacje nierozdzielające będą widoczne w postaci symbolu przypominającego znak stopnia: „°”.

 

 

Wesołych Świąt życzy Państwu T|P|G