Manipulacje zdjęciami

 

Coraz większa liczba czasopism zatrudnia “detektywa” odpowiedzialnego za wyłapywanie manipulacji zdjęciami przedkładanymi wraz z manuskryptem. Dla przykładu Journal of Biological Chemistry (JBC) przeprowadził badanie wskazujące, że aż 10% artykułów wysyłanych do czasopisma miało problem z zamieszczonymi zdjęciami, szczególnie dotyczyło to zdjęć blotów, rozdziałów żelowych czy też mikrozdjęć.

Do analizy zdjęć stosuje się m.in. program Photoshop, czy też gradient map zamieszczonych na stronach Office of Research Integrity (ORI) of the US Department of Health and Human Services, które wykorzystują element dodawania fałszywych kolorów do zdjęć, co ułatwia zidentyfikowanie niewielkich różnic, które trudniej dostrzec, kiedy zdjęcia są wykonane w skali szarości. Powyższe narzędzia pomagają wyłapać nieciągłości, powielenia, manipulacje, artefakty powstałe na skutek kompresji w trakcie zapisania zdjęć w różnych formatach, czy też inne niewielkie zmiany, które zmieniają charakter zdjęcia oryginalnego.

Kilka wskazówek dla zamieszczanych zdjęć:

  1. Zdjęcie (image) powinno być zapisane najlepiej w formacie JPEG. Zdjęcie zapisane w innym formacie przy takiej samej rozdzielczości (np., 300 dpi) powoduje utratę jakości zdjęcia oryginalnego.
  2. Ryciny (figures) powinny być utworzone w odpowiednim do tego programie (Adobe Illustrator lub Inkscape), tak aby zmiana rozmiaru ryciny nie wpływała na utratę jej jakości.
  3. Zdjęcia uzyskane z mikroskopu, jeżeli to możliwe, powinny być zachowywane w formacie TIFF, ponieważ format ten stosuje algorytm, który nie powoduje utraty danych przy kompresji. Format JPEG stosuje algorytm, który prowadzi do utraty danych (w tym przypadku mówimy o niskiej kompresji danych).
  4. Dane rastrowe vs. dane wektorowe. W przypadku stosowania danych rastrowych widać piksele w trakcie powiększania obrazu, podczas gdy dane wektorowe pozostają czyste.
  5. Wykresy należy eksportować do formatu .pdf, .eps lub .svg, co zapobiega efektowi “wykresu pikselowego”.
  6. Zapisywanie danych w różnych poziomach jakości w formacie JPEG wprowadza dodatkowe piksele, które nie były na zdjęciu oryginalnych, czym zaburza obraz.
  7. Kompresja JPEG wprowadza artefakty. Wielokrotne zapisywanie zdjęcia w formacie JPEG wprowadza dodatkowe artefakty.

Source: https://www.jbc.org/site/ebm/orientation/2017/Due_Diligence.pdf