Wpływ mediów społecznościowych na zwiększenie czytelności czasopisma

 

 

 

Tym razem trochę informacji dla redaktorów czasopism. Konkurencja o uwagę czytelników jest duża. Dziesiątki tysięcy czasopism naukowych – a także nieskończona liczba innych platform medialnych i nieustannie zmieniający się krajobraz dostępności cyfrowej – tworzą przytłaczającą liczbę miejsc, w których czytelnicy mogą szukać informacji. Doprowadziło to do eksplozji pomysłów na przyciągnięcie uwagi czytelników przez redakcje czasopism, w tym streszczenia graficzne, filmy z artykułami, podcasty.

Ostatnio wykonane badania świadczą o ogromnej roli mediów społecznościowych (Twitter oraz LinkedIn) na zwiększenie czytelności czasopisma. Badania sugerują, że zwiększa to wykrywalność artykułów przez osoby spoza kręgu naukowego autorów opublikowanych prac naukowych.

Decyzja o rozpoczęciu kampanii w mediach społecznościowych skierowanej na Twitter i LinkedIn, dwie najczęściej używane platformy jest istotna. Z badania wynika, że artykuły miały średnio około 250% większy ruch w miesiącu następującym po wpisie w mediach społecznościowych (tj. wzrost w stosunku do poprzedniego plateau wyświetleń strony). Badacze uznali, że publikowanie artykułów w mediach społecznościowych miało pozytywny wpływ i było warte dodatkowego nakładu czasu. Uzyskane wyniki sugerują, że opublikowanie artykułu na platformie mediów społecznościowych dotarło do innych odbiorców, którzy nie odkryli w sposób naturalny opublikowanych badań, nie otrzymali e-maila informacyjnego o najnowszym wydaniu z czasopisma lub po prostu nie przyjrzeli się innym wysiłkom komunikacyjnym ze strony redakcji czasopisma.